Gimnasta Larisa Iordache este noua campioană mondială la bârnă

0
870

Duminică, în finala de la bârnă, la Cupa Mondială Challenge de la Cairo, gimnasta din România, Larisa Iordache a obţinut cea mai mare notă, 13.366, cu care a cucerit medalia de aur.

Este doua medalie obţinută de Larisa la această Cupă Mondială, după cea de bronz, de la paralele. Românca a primit cele mai mari note în calificările de la paralele (13,850) şi bârnă (14,000).

Gimnasta din Constanța, Maria Holbură, a fost doar rezervă în finale la bârnă şi sol, după ce în calificări a fost notată cu 11.200, respectiv 11.750.

La masculin, Marian Drăgulescu (40 de ani) a suferit o contractură la spate şi s-a retras înaintea calificărilor la sărituri. Larisa Iordache, Maria Holbură şi Marian Drăgulescu sunt calificaţi la Jocurile Olimpice de la Tokyo, iar competiţia de gimnastică de la Cairo a fost ultimul test înaintea plecării în Japonia. (radioconstanta.ro).