Simona Halep – gladiatoarea din Carpaţi

0
1078

Bucuresti Fm: După trei ore şi patruzeci şi cinci de minute, Simona Halep a încheiat în favoarea ei thriller-ul din turul trei cu americanca Lauren Davis.

Liderul mondial a salvat trei mingi de meci şi a jucat aproape până la epuizare.
Adversara ei a prins probabil cea mai bună zi a ei din carieră. Loviturile de dreaptă şi în special cele de rever, au fost de o regularitate ieşită din comun. Până la urmă eleva lui Darren Cahil a câştigat în trei seturi cu 4-6, 6-4, 15-13.

Jucătoarea noastră a terminat maratonul din setul decisiv într-un picior şi rămâne de văzut dacă va mai putea continua să joace în turul următor.

Simona Halep rămâne singura sportivă din România care se califică în optimile Grand Slam-ului de la Australian Open, iar următoarea sa adversară se va decide după partida dintre australianca Barty şi japoneza Osaka. (sursa: bucurestifm.ro).