România s-a calificat la EURO 2016

0
656

romania-feroe

România a învins în Insulele Feroe cu 3-0 și s-a calificat la Campionatul European din 2016, care va fi găzduit de Franța. Va fi prima prezență la un turneu final, după 8 ani de pauză.

Inceputul a fost perfect pentru Romania, care puncta in minutul 5 prin Constantin Budescu. Jucatorul de la Astra suta perfect la coltul lung de la marginea careului, pozitie centrala, dupa ce a primit o pasa laterala inteligenta pe jos din partea lui Rat.

Chiar daca am aratat si in acest joc multe stangacii, stangacii care le-au permis gazdelor si cateva ocazii bune de a marca, Romania a demonstrat ca este echipa mai matura si mai inteligenta, in aceasta partida de la Torshavn.

Pe final de prima repriza, pe o ploaie torentiala, Budescu si-a incercat norocul cu un sut centrare de pe flancul drept, chiar in apropierea liniei de margine. S-a dovedit o idee mai mult decat inspirata, pentru ca mingea a intrat in plasă, mângâind puțin si bara transversala, reusita fiind una de exceptie.