Sportiva Ebru Bolat din Constanța va reprezenta România la probele de yachting, la Jocurile Olimpice de la Paris

0
2164

A 80-a sportivă din lotul tricolor la Jocurile Olimpice de la Paris este Ebru Bolat, care va reprezenta România în întrecerile de yachting.

Este pentru a treia oară în istorie când România va avea sportivi la yachting, la startul competiției olimpice. Ebru și-a îndeplinit visul de calificare în urma ultimului turneu care a împărțit biletele olimpice, de la Hyeres, Franța, unde a concurat la clasa Ylca 6, terminând pe locul 1, fapt ce i-a asigurat calificarea.
Sportiva noastră a acumulat 70 de puncte în 10 curse, de două ori a terminat prima, de două ori a doua și o dată a treia, restul întrecerilor a fost în top 10, într-o cursă fiind descalificată.
În prezent, deține titlul de campioană națională la clasa ILCA 6 senioare, clasă olimpică, a fost dublă campioană europeană şi vicecampioană mondială de juniori și se află în top 50 mondial.