Zile de Aur pentru sportul românesc! După David Popovici, succese și la canotaj, gimnastică și tenis!

0
669

Zile însorite pentru sportul românesc. Sportivii și sportivele din țara noastră au repurtat succese la canotaj, natație, gimnastică și tenis.

Astfel, după ce David Popovici a devenit campion european și a stabilit noi recorduri mondiale ale probelor de 100 și 200 metri liber, sportivii tricolori au reușit performanțe și în alte competiții.

Lotul României de canotaj a obținut cinci medalii de aur și trei de bronz la Campionatele Europene de la Munchen. Ultima medalie de aur a tricolorilor a fost obținută de echipajul 8+1 feminin (W8+), duminică.

Echipajul României este compus din Magdalena Rusu, Iuliana Buhuș, Ancuța Bodnar, Denisa Tîlvescu, Mădălina Bereș, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Simona Radiș și Adrian Munteanu.

Sportivii noștri s-au descurcat bine și la sol, nu doar pe apă. Astfel, delegația României a cucerit, duminică, două medalii de aur şi două de bronz, în finalele pe aparate, la Campionatele Europene de gimnastică artistică pentru junioare de la Munchen.

Citiți continuarea AICI.

Later edit: Simona Halep a câștigat National Bank Open Toronto, revenind în TOP 10 mondial!