CUM E CORECT? Noștri / voștri / creează / agreează / nu fi / vei fi / poți fi / tu să fii / tu să nu fii / eu voiam / mi-ar plăcea etc

0
624

1. Voi scrie întotdeauna “noştri” şi “voştri”, cu un singur i.
2. Voi scrie întotdeauna “creează”, “agreează”, cu doi e.
3. Voi scrie întotdeauna “Nu fi!”, cu un singur i.
4. Voi scrie verbul “a fi”, cu doi i, doar la imperativ afirmativ (Fii!) şi la conjunctiv prezent (tu să fii, tu să nu fii). În rest, pe fi îl voi scrie cu un singur i: nu fi!, vei fi, poţi fi, ai fi, ai fi fost, să fi fost.
5. Voi scrie întotdeauna “eu voiam” şi nu voi folosi forma greşită “eu vroiam”.
6. Voi scrie întotdeauna “mi-ar plăcea” şi nu voi folosi forma greşită “mi-ar place”.
7. Pe -ţi îl voi separa de verb cu liniuţă, doar dacă pot să-i adaug un “tu” … ţie / al tău: (Tu) trimite-ţi copiii (tăi) la şcoală! (Tu) pune-ţi semnătura (ta)!
8. Verbele terminate la infinitiv în -i le voi scrie cu un singur -i şi la viitor, şi la condiţional. Voi scrie întotdeauna voi fi, aş fi, pot fi; vei şti, ai şti, poţi şti; vei reuşi, ai reuşi, poţi reuşi. Sunt conştient de faptul că, în afară de verbele a pustii, a se sfii, a prii, a înmii, toate celelalte verbe terminate în -i se scriu cu un singur -i la infinitiv, viitor şi condiţional.
9. Voi scrie miniştrii, cu doi i, numai dacă miniştrii poate fi înlocuit în acelaşi context cu ministrele sau doamnele. Prin urmare, voi scrie întotdeauna ambii miniştri, ceilalţi miniştri, cei 15 miniştri ai cabinetului.
10. Voi scrie membrii, cu doi i, numai dacă membrii poate fi înlocuit în acelaşi context cu membrele. Prin urmare, voi scrie întotdeauna ambii membri, ceilalţi membri, cei 15 membri.
11. Voi scrie mândrii, cu doi i, numai dacă mândrii poate fi înlocuit în acelaşi context cu mândrele. Prin urmare, voi scrie întotdeauna “fiţi mândri!”, “suntem mândri!”
12. Voi scrie întotdeauna îmi, îţi, îşi, într-un singur cuvânt!
13. Voi scrie întotdeauna “înşală” şi “aşază” şi nu voi folosi forma greşită “înşeală” sau “aşează”
14. Voi scrie întotdeauna vreun, vreo, într-un cuvânt!
15. Voi scrie întotdeauna “î” la început și sfârșit de cuvânt: “învață”, “coborî” și “â” în interiorul cuvântului: “mâncând”!


Mangalia News, 27.07.2022.



piese-auto-mangalia.ro

lensa.ro


Leave a Reply