FABULOASĂ PERFORMANŢĂ!!! ASTRA e în primăvara europeană pentru prima dată în istorie!

0
667

Astra – AS Roma 0-0. Campioana României merge în 16-imile Europa League, datorită Viktoriei Plzen.

Astra Giurgiu a scris istorie – echipa lui Marius Şumudică a remizat cu AS Roma, 0-0, şi s-a calificat în primăvara europeană.

Săpunaru a semnat prima ocazie de pe Arena Naţională. Apoi Alibec putea deschide scorul chiar înainte de pauză. Vârful campioanei României l-a pus la grea încercare pe Alisson, care a salvat in extremis.

Alibec a reuşit să-l învingă pe portarul brazilian în startul reprizei secunde. Totuşi, arbitrul a considerat că l-a faultat, iniţial, pe Emerson Palmieri şi a anulat golul. Astra a continuat să forţeze în atac – Takayuki Seto şi-a încercat norocul, fără succes. (…)

Şumudică a plâns pe margine, când a aflat că Plzen, în inferioritate, a revenit de la 0 la 2 şi o conducea pe Austria Viena cu 3 la 2. Rezultatul a rămas neschimbat atât în Cehia, cât şi la Bucureşti, şi Astra s-a calificat în 16-imile Europa League.