„Aerobicii“ Farului sunt campioni europeni!

0
755

Cu un „schelet“ format din sportivi de la CS Farul Constanţa, România a câştigat titlul continental pe echipe la Campionatele Europene de gimnastică aerobică de la Arques (Franţa), după ce tricolorii s-au calificat în toate finalele seniorilor.

România a fost urmată în clasamentul pe echipe de Rusia şi Italia. La individual feminin, Corina Constantin a ocupat locul al treilea în calificări, iar Bianca Becze s-a clasat pe cinci, ambele fiind calificate în finală. Mircea Zamfir a terminat al doilea la individual masculin, iar Cristian Iordan a prins finala de pe ultimul loc (8). Bianca Becze şi Ciprian Petruşe au încheiat pe locul secund la perechi mixte, Andreea Bogati şi Valentin Mavro-dineanu clasându-se pe 6.  La trio, Andreea Bogati, Corina Constantin şi Anca Surdu au ocupat primul loc, în timp ce Marius Gavriloaie, Cristian Iordan şi Marius Petruşe au ocupat locul 5. În proba de grup, Bianca Becze, Andreea Bogati, Corina Constantin, Cristina Deac şi Anca Surdu s-au clasat pe locul secund în calificări. Tot la Europene, dar în întrecerea juniorilor, România a cucerit, ieri, nu mai puţin de cinci medalii, dintre care două de aur, una de argint şi două de bronz. Medaliile de aur au fost cucerite la trio, de Bianca Gorgovan, Lavinia Panaete şi Alina Radu, şi la grup, de Andreea Drenea, Bianca Gorgovan, Lavinia Panaete, Alina Radu şi Andreea Scînteie. Argintul a fost adjudecat de Alina Radu la individual feminin, iar cele două medalii de bronz au revenit Laviniei Panaete, la individual, şi la perechi mixte, prin Bianca Gorgovan şi Lucian Săvulescu. La individual junioare, Alina Radu a luat argintul, cu 20,500 p, devansată de rusoaica Ekaterina Pîhtova, 21,000 p, în timp ce Lavinia Panaete a terminat a treia, cu 20,400 p. La masculin, Lucian Săvulescu, la debutul într-o finală europeană, a ocupat locul 8. În proba de perechi mixte, Bianca Gorgovan şi Lucian Săvulescu şi-au adjudecat bronzul, cu 19,750 p, fiind devansaţi de două cupluri din Rusia. Tot ieri, s-au disputat şi finalele seniorilor, terminate însă după închiderea ediţiei.

Ovidiu ADRIAN, cugetliber.ro, Luni, 11 nov.2013.