Cea mai mare investiţie din industria românească în ultimii 30 de ani: Prime Batteries Technology din Cernica, unde principalul acţionar este Arian Polec, un antreprenor care nu a ieşit în faţă, primeşte o investiţie de 1 mld. euro de la conglomeratul european EIT InnoEnergy, în spatele căruia se află ING, Volkswagen sau Siemens.
♦ Investiţia va fi în creşterea capacităţii la 8 GWh/an, după ce conglomeratul european EIT a intrat în acţionariat.
Continuarea, în zf.ro/eveniment
![](https://i0.wp.com/www.mangalianews.ro/wp-content/uploads/2022/11/Cernica-Prime-Batteries-Technology.jpg?resize=300%2C225&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.mangalianews.ro/wp-content/uploads/2022/11/Cernica-Prime-Batteries-Technology.jpg?resize=300%2C225&ssl=1)