![prof dr Virgil Păunescu OncoGen Timișoara](https://i0.wp.com/www.mangalianews.ro/wp-content/uploads/2020/05/prof-dr-Virgil-Păunescu-OncoGen-Timișoara.jpg?resize=696%2C464&ssl=1)
![prof dr Virgil Păunescu OncoGen Timișoara](https://i0.wp.com/www.mangalianews.ro/wp-content/uploads/2020/05/prof-dr-Virgil-Păunescu-OncoGen-Timișoara.jpg?resize=696%2C464&ssl=1)
ANUNȚ IMPORTANT!
”Mulțumită eforturilor colectivului nostru, Centrul OncoGen este în tratative cu Banca Europeană de Investiții (BEI), pentru finanțarea facilităților de producție de vaccinuri împotriva SARS-CoV-2 în România.
OncoGen (în parteneriat cu Institutul Cantacuzino) este singurul institut de cercetări din România care are în dezvoltare un vaccin candidat împotriva SARS-CoV-2, recunoscut de OMS și care poate îndeplini condițiile de finanțare ale unei fabrici de vaccinuri din fonduri UE. Cu un pic de ajutor, România poate avea din nou capacitatea de a-și asigura necesarul de vaccinuri (și nu doar pentru SARS-CoV-2).
Mulțumim pe acastă cale euro-parlamentarilor români, cât și reprezentanților României (și nu numai) la Comisia Europeană care ne-au ajutat să ajungem aici! Mulțumiri speciale, domnului Prof. Dr. Victor Costache, consilier al primului ministru și domnului ministru Vlad Voiculescu!
Mulțumim tuturor românilor care ne-au sprijinit și ne stau alături!
Mergem înainte!”
Prof. Dr. Virgil Păunescu, OncoGen, Timișoara, 31 martie 2021.
Mangalia News, 05.04.2021.