Simona Tudor din Mangalia a cucerit titlul de campioană națională la lupte libere!

0
1231

farmec.ro
carturesti.ro%20

Sportiva Simona Tudor de la CS Mangalia a cucerit titlul de campioană națională la lupte libere, cu ocazia fazei finale a întrecerii, desfășurate în Sala Polivalentă din Tulcea.

Pregătită de Marian Oancea și Cornel Trucmel, Simona Tudor s-a impus la categoria 55 kg. Alți trei reprezentanți ai județului Constanța au urcat pe podium la Tulcea.

Mădălin Pârvulescu, de la CSS Mangalia (antrenori, Marian Oancea și Cornel Trucmel), a cucerit medalia de argint la lupte libere, categoria 84 kg.

Tot la lupte libere, Ștefan Marin, de la LPS „Nicolae Rotaru” Constanța, a fost al treilea la categoria 120 kg, iar la lupte greco-romane Osgean Ilias (LPS) a obținut și el bronzul, la categoria 46 kg.

„Remarcăm rezultatele sportivilor și munca antrenorilor”, a declarat Gigi Pambuca, președintele Asociației Județene de Lupte Constanța. Sâmbătă, în sala de la LPS, se va desfășura, cu începere de la ora 09.00, una dintre etapele de zonă ale Campionatului Național Școlar la lupte greco-romane.

Sursa: ziuaconstanta.ro, 29.04.2014.