Câștigătorii competiției internaționale de șah Cupa „1 Decembrie”, Mangalia, 24 – 26.11.2023

0
441

farmec.ro
carturesti.ro%20
In perioada de 24 – 26 noiembrie 2023, Liga Navală Română filiala Mangalia a organizat la Cercul Militar din Mangalia, prima ediție a competiției internaționale de șah dedicată Zilei Naționale a României.
Competiția a fost organizată pe două secţiuni: turneul open, omologat FIDE şi turneul pentru copii începători.
Au participat un număr de 75 de jucători, majoritatea fiind copii și juniori (60).
TURNEUL OPEN
CLASAMENT GENERAL
LOCUL I, medalie de aur și Cupa „1 Decembrie”     – Buzbuchi Ionut (Juniorul Constanta)
LOCUL II, medalie de argint                                     – Angelov Zvetomir (Burgas,Bulgaria)
LOCUL III, medalie de bronz                                    – Dincă Radu (Poseidon Limanu-2 Mai)
LOCUL III, medalie de bronz                                     – Săvulescu Andrei (Poseidon)
LOCUL III, medalie de bronz                                     – Tinta Gheorghe (Medgidia).
CLASAMENT JUNIOARE
LOCUL I, medalie de aur și Cupa „1 Decembrie”     – Chuchukova Stefani (Burgas, Bulgaria)
LOCUL II, medalie de argint                                      – Vorniceanu Alina (C.S.M. Galati)
LOCUL III, medalie de bronz                                     – Nurvet Yasmin Sevdin (Dobrich).
CLASAMENT JUNIORI
LOCUL I        medalie de aur și Cupa „1 Decembrie” – Leu Dragos Stefan (C.S.M. Galati)
LOCUL II       medalie de argint                                   – Charchenko Dmytro (Ucraina)
LOCUL III      medalie de bronz                                   – Oprea Robert Cristian (23 August)
CLASAMENT CADEȚI 14 ANI
LOCUL I medalie de aur și Cupa „1 Decembrie”     – Costianu Claudiu (Smart Galati)
LOCUL II       medalie de argint                               – Guriencu Gabriel (Delta Tulcea)
LOCUL III      medalie de bronz                                      – Cernencu George (C.S.M. Galati).
CLASAMENT BĂIEȚI 10 ANI
LOCUL I, medalie de aur și Cupa „1 Decembrie”           – Nurvet Zhulin (Dobrich)
LOCUL II       medalie de argint                                     – Iliev Stoyan (Varna)
LOCUL III      medalie de bronz                                     – Berbecel Eric (C.S.M. Galati)
CLASAMENT FETE 10 ANI
LOCUL I medalie de aur și Cupa „1 Decembrie”           – Avram-Corbu Ioana (Dinamo Bucurețti)
LOCUL II       medalie de argint                                      – Gencheva Alexandra (Varna)
LOCUL III      medalie de bronz                                      – Omer Sofia (Mangalia).
TURNEUL PENTRU COPII
CLASAMENT GENERAL
LOCUL I – medalie de aur și trofeu               – Ali Emre (Poseidon Limanu-2 Mai)
LOCUL II – medalie de argint                        – Talaba David (C.S.M. Galati)
LOCUL III – medalie de bronz                       – Stan Anastasia (Ucraina)
CLASAMENT FETE 10 ANI
LOCUL I medalie de aur și trofeu                 – Mocanu Daniela (Alcor Bucuresti)
LOCUL II       medalie de argint                    – Cernencu Alexandra (Sah Club Galati)
LOCUL III      medalie de bronz                    – Cirlan Ioana (Scoala 3 Mangalia)
CLASAMENT FETE 8 ANI
LOCUL I medalie de aur și trofeu                 – Bongea Eva-Maria (Poseidon Limanu-2 Mai)
LOCUL II medalie de argint și trofeu                       – Bongea Ema-Elena (Poseidon Limanu-2 Mai)
LOCUL III medalie de bronz și trofeu           – Oprea Adelina-Stefania ( 23 August)
CLASAMENT BĂIETI 10 ANI
LOCUL I medalie de aur și trofeu                 – Asan Kaan (Gala Galaction Mangalia)
LOCUL II medalie de argint                          – Safta Alexandru-Adrian (Liceul Callatis)
LOCUL III medalie de bronz                         – Dinu Gabriel-Matei (23 August).
CLASAMENT BĂIETI 8 ANI
LOCUL I medalie de aur și trofeu     – Corchi David-Albert (C.S.M. Galati)
LOCUL II medalie de argint              – Petrov Alexandru (Delta Tulcea)
LOCUL III medalie de bronz             – Baltac Gabriel (Scoala 3 Mangalia).
– Vasile Alex-Zian (Poseidon Limanu-2 Mai).
CLASAMENT COPII 6 ANI
LOCUL I, medalie de aur și trofeu        – Jugaru Victor (C.S.M. Galati)
LOCUL II, medalie de argint și trofeu   – Ali Eren (Poseidon Limanu-2 Mai)
LOCUL III, medalie de bronz și trofeu  – Gusa Ionatan (CSS 2 Bucuresti),
– Eliyahu Gavriel (ISRAEL).
*********************
Liga Navală Română este asociația de promovare a Marinei Române, a intereselor maritime și fluviale ale României.
Liga Navală Română este persoană juridică română de drept privat, fără scop patrimonial. Asociația este o organizație apolitică și democratică, culturală și patriotică, constituită în anul 1928 sub patronajul Reginei Maria.
Liga Navală Română a fost recunoscută ca asociație de utilitate publică prin Hotărârea de Guvern nr. 1236/10 octombrie 2007.
Scopul asociației este cultivarea în rândul populației și în special în rândul tinerilor a atașamentului față de marină și activitățile marinărești, popularizarea Marinei Române și a tradițiilor sale, dezvoltarea culturii marinărești, conservarea patrimoniului maritim, protecția mediului în apele navigabile.
Poate deveni membru al LNR orice persoană fizică, cetățean român, indiferent de naționalitate, apartenență politică, sex, care a împlinit vârsta de 10 ani, care aderă la programul și statutul Ligii și depune un formular de înscriere în acest sens.
Filiala Mangalia s-a înființat la data de 28 februarie 1999 și are sediul în Bdul. 1 Decembrie 1918, Nr. 1, Incinta Cercului Militar Mangalia, este înscrisă în Registrul Asociațiilor deschis la Judecătoria Mangalia.
Cdor(r) Dănuț Andronie,
Prim vicepreședinte LNR filiala Mangalia,
e-mail: [email protected]


Mangalia News, 27.11.2023.



piese-auto-mangalia.ro

farmec.ro


Leave a Reply