România, locul 3 în clasamentul pe națiuni la Europenele de înot | David Popovici a fost desemnat cel mai bun sportiv, la CE de înot pentru juniori de la Otopeni [FOTO/VIDEO]

0
914

farmec.ro
carturesti.ro%20

David Popovici și Vlad Stancu au cucerit ultimele medalii pentru delegația tricoloră.

Campionatele Europene de înot pentru juniori, găzduite de Complexul Sportiv de Nataţie din încheiat Otopeni s-au încheiat după o săptămână magică, în care reprezentanții României au urcat pe podium în fiecare zi.

În ultima zi, David Popovici (Dinamo București) și Vlad Stancu (CSA Steaua București), susținuți incredibil din tribunele arhipline au confirmat așteptările și au urcat pe podium.
David Popovici a cucerit AURUL la 100 m liber, după ce a condus cursa de la un cap la altul, iar Vlad Stancu a împărțit treapta a doua a podiumului cu polonezul Krzysztof Chmielevski la 400 m liber, la capătul unei finale nebune în care românul, după primele ture încheiate pe locurile 5, 7, a țâșnit pe ultima lungime de bazin și a uimit întreaga asistență cu un finiș de vis.

Fenomenalul David Popovici a cucerit cinci medalii: 4 AUR, la 50 m liber, 100 m liber, 200 m liber, ştafetă 4×100 m liber şi 1 ARGINT, la ștafeta mixtă 4×100 m liber, iar ambițiosul Vlad Stancu și-a adjudecat 4 medalii – 2 AUR la 1500 m liber și ștafeta masculină 4×100 m liber și 2 ARGINT la 400 și 800 m liber.

La finalul competiției de înot, David Popovici şi Mary Ambree Moluh (Franţa) au fost desemnaţi cei mai buni sportivi de la Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, pe baza unui punctaj întocmit pe baza celor mai bune performanţe înregistrate în competiţie.

David Popovici a ocupat primul loc, cu 951 puncte în acest clasament, fiind urmat de polonezul Ksawery Masiuk (941) şi de italianul Lorenzo Galossi (897).

România a câştigat 9 medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni:
5 AUR:
*ştafeta masculină 4×100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), * 3 medalii David Popovici la 200 m liber, 50 m liber şi 100 m liber,
* Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber.
4 ARGINT:
* ştafeta mixtă 4×100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu),
* Bianca Costea la 50 m liber,
* 2 medalii Vlad Stancu la 800 m liber şi la 400 m liber.

În clasamentul final, pe medalii, România s-a clasat pe LOCUL 3, după Ungaria, primul loc, cu 14 medalii (6-5-3) și Polonia 16 (5-4-7). Au urmat Franţa 13 (4-6-3), Italia 14 (4-5-5), Turcia 9 (4-2-3), Estonia 3 (3-0-0), Marea Britanie 11 (2-4-5), Ucraina 6 (2-3-1), Bosnia 3 (2-1-0), Belgia 5 (1-2-2), Danemarca 3 (1-2-0) etc. 25 de ţări, dintre cele 42 de participante, au obţinut cel puţin o medalie la Otopeni.

Alina Alexoi: ”S-a încheiat un Campionat European de Juniori și a început o poveste…
David Popovici a mai luat un Aur, iar Vlad Stancu a făcut senzație la 400, cu finișul de Argint. România are 9 medalii, 5 de Aur și 4 de Argint. Mulțumim, copii! Mulțumesc, Silviu Anastase, pentru că ne-ai făcut să înțelegem ce vedem! TVR 1 a fost, o săptămână, casa copiilor talentați și frumoși din înot! Pe curând!”

Mangalia News, 11.07.2022. (sursa: Comitetul Olimpic și Sportiv Român).