Site icon Mangalia News

Zile de Aur pentru sportul românesc! După David Popovici, succese și la canotaj, gimnastică și tenis!

Zile însorite pentru sportul românesc. Sportivii și sportivele din țara noastră au repurtat succese la canotaj, natație, gimnastică și tenis.

Astfel, după ce David Popovici a devenit campion european și a stabilit noi recorduri mondiale ale probelor de 100 și 200 metri liber, sportivii tricolori au reușit performanțe și în alte competiții.

Lotul României de canotaj a obținut cinci medalii de aur și trei de bronz la Campionatele Europene de la Munchen. Ultima medalie de aur a tricolorilor a fost obținută de echipajul 8+1 feminin (W8+), duminică.

Echipajul României este compus din Magdalena Rusu, Iuliana Buhuș, Ancuța Bodnar, Denisa Tîlvescu, Mădălina Bereș, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Simona Radiș și Adrian Munteanu.

Sportivii noștri s-au descurcat bine și la sol, nu doar pe apă. Astfel, delegația României a cucerit, duminică, două medalii de aur şi două de bronz, în finalele pe aparate, la Campionatele Europene de gimnastică artistică pentru junioare de la Munchen.

Citiți continuarea AICI.

Later edit: Simona Halep a câștigat National Bank Open Toronto, revenind în TOP 10 mondial!