Site icon Mangalia News

România este campioană europeană! Tricolorii sunt stăpânii absoluți ai minifotbalului!

romania-700x463

Echipa națională de minifotbal a României s-a impus pentru a cincea oară la Campionatele Europene, după ce a câștigat aseară, cu 1-0, în finala cu Slovenia.

Tricolorii au evoluat excelent la turneul final al Europenelor din Muntenegru, ieșind învingători din toate partidele pe care le-au jucat.

În grupe, românii au câştigat cu 2-1 contra Sloveniei, 8-0 contra Lituaniei şi 1-0 contra Greciei.

În faza eliminatorie, România a trecut cu 2-0 de Moldova, apoi a învins greu Scoția, scor 3-2, iar în semifinale a depășit cu 2-1 echipa Cehiei.

Tricolorii, care câștigaseră și precedentele patru Campionate Europene la minifotbal, au obținut victoria în finala cu Slovenia, după o fază extraordinară.