Site icon Mangalia News

Gimnasta Larisa Iordache este noua campioană mondială la bârnă

Duminică, în finala de la bârnă, la Cupa Mondială Challenge de la Cairo, gimnasta din România, Larisa Iordache a obţinut cea mai mare notă, 13.366, cu care a cucerit medalia de aur.

Este doua medalie obţinută de Larisa la această Cupă Mondială, după cea de bronz, de la paralele. Românca a primit cele mai mari note în calificările de la paralele (13,850) şi bârnă (14,000).

Gimnasta din Constanța, Maria Holbură, a fost doar rezervă în finale la bârnă şi sol, după ce în calificări a fost notată cu 11.200, respectiv 11.750.

La masculin, Marian Drăgulescu (40 de ani) a suferit o contractură la spate şi s-a retras înaintea calificărilor la sărituri. Larisa Iordache, Maria Holbură şi Marian Drăgulescu sunt calificaţi la Jocurile Olimpice de la Tokyo, iar competiţia de gimnastică de la Cairo a fost ultimul test înaintea plecării în Japonia. (radioconstanta.ro).