Ediția din acest an a Festivalului Internațional de Teatru „Miturile cetății“ începe joi, 20 iunie și se încheie duminică, 30 iunie. Organizatorii anunță o ediție de excepție.
Vor fi prezente piese ale unor mari nume ale dramaturgiei naționale și universale precum: „Rinocerii“ de Eugen Ionesco, „Fluturii sunt liberi”, de Leonard Gershe, „A douăsprezecea noapte” de William Shakespeare, regizori și actori celebri ai scenei românești.
Redăm, mai jos, programul integral al evenimentului:
JOI, 20 IUNIE
Sala TNOB „Oleg Danovski” (Strada Mircea cel Bătrân nr. 97), ora 19:00
„CARNAVALUL” după I.L. Caragiale, regia Alexa Visarion – Teatrul Național „Mihai Eminescu” Chișinău
Piața Ovidiu, ora 21:00
„SILVIA” – operetă de Emmerich Kálmán, regia Cristian Mihăilescu – Teatrul Naţional de Operă şi Operetă „Nae Leonard” Galați
VINERI, 21 IUNIE
Sala Teatrului de copii și tineret „Căluțul de mare” (Str. Aristide Karatzali, Nr.16), ora 11.00
„LEBEDELE”, Scenariul și regia: Cristian Mitescu, Teatrul de copii și tineret „Căluțul de mare” – spectacol pentru copii
Sala Teatrului de Stat Constanța (Bd.Ferdinand 11), ora 19:00
„DISPUTA” de Pierre de Marivaux, regia Vlad Massaci, o coproducție Teatrul Nottara București și Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
Piața Ovidiu, ora 21:30
„SĂFTIȚA” – Spectacol – concert cu Marius Mihalache, Teatrul Național „I.L.Caragiale” București
SÂMBĂTĂ, 22 IUNIE
Sala Teatrului de copii și tineret „Căluțul de mare” (Str.Aristide Karatzali Nr.16), ora 11.00
„RAPUNZEL”, de Frații Grimm, regia Georgeta Lozincă, Teatrul de Păpuși „Cărăbuș”, Brăila – spectacol pentru copii
Sala Teatrului de Stat Constanța (Bd.Ferdinand 11), ora 19.00
„FLUTURII SUNT LIBERI”, de Leonard Gershe, regia Erwin Șimșensohn, Teatrul Excelsior București – spectacol dedicat adolescenților și tinerilor adulți
Sala TNOB „Oleg Danovski” (Strada Mircea cel Bătrân nr. 97), ora 19.00
„RINOCERII” de Eugen Ionescu, regia Iulian Bulancea, Teatrul Municipal Baia Mare
Piața Ovidiu, ora 21.30
„VIVE LA VIE”, operă-dans-teatru, Compania Interface, Elveția
DUMINICĂ, 23 IUNIE
Sala Teatrului de copii și tineret „Căluțul de mare” (Str.Aristide Karatzali Nr.16), ora 19.00
„ARLECHINO ȘI PIERDUTELE IUBIRI”, de Enrico Bonavera, Teatrul Excelsior București – spectacol dedicat adolescenților și tinerilor adulți
Sala Teatrului de Stat Constanța (Bd.Ferdinand 11), ora 19.00
„MEDEA’S BOYS”, de Ionuț Sociu cu fragmente din „Medeea” de Euripide, regia: Andrei Măjeri, Teatrul Apollo 111, București
Piața Ovidiu, ora 21.30
„DON QUIJOTE” de Ludwig Minkus, coregrafia Mihai Babuşka, Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”
LUNI, 24 IUNIE
Sala Teatrului de copii și tineret „Căluțul de mare” (Str.Aristide Karatzali Nr.16), ora 11.00
„PĂCALĂ” de Cristian Pepino, regia Ioan Brancu, Teatrul Țăndărică – spectacol pentru copii
Sala Teatrului de copii și tineret „Căluțul de mare” (Str.Aristide Karatzali Nr.16), ora 19.00
„PESCĂRUȘUL”, de A.P.Cehov, regia Andrei Șerban, UNTEATRU
Sala Teatrului de Stat Constanța (Bd.Ferdinand 11), ora 19.00
„ORAȘUL”, un spectacol-concert de Bobo Burlăcianu și Bobi Dumitraș (trupa Fără zahăr), Teatrul pentru Copii și Tineret „Luceafărul” Iași – spectacol dedicat adolescenților și tinerilor adulți
Sala TNOB „Oleg Danovski” (Strada Mircea cel Bătrân nr. 97), ora 19.00
„JOCUL REGILOR” de Pavel Kohout, regia Felix Alexa, Teatrul Evreiesc de Stat
Piața Ovidiu, ora 21.30
„CARMEN”, după Prosper Mérimée, regia: Suren Shahverdyan, Teatrul „Tony Bulandra” Târgoviște
MARȚI, 25 IUNIE
Sala Teatrului de copii și tineret „Căluțul de mare” (Str.Aristide Karatzali Nr.16), ora 11.00
„MOTANUL ÎNCĂLȚAT” adaptare de Cristian Pepino după Charles Perrault, regia Cristian Pepino, Teatrul Țăndărică – spectacol pentru copii
Sala Teatrului de copii și tineret „Căluțul de mare” (Str.Aristide Karatzali Nr.16), ora 19.00
„VÂRSTELE LUNII”, de Sam Shepard, regia Toma Dănilă, UNTEATRU
Sala Teatrului de Stat Constanța (Bd.Ferdinand 11), ora 19.00
„TARTUFFE”, de Molière, regia Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul „Maria Filotti” Brăila
Sala TNOB „Oleg Danovski” (Strada Mircea cel Bătrân nr. 97), ora 19.00
„A FOST ODATĂ ÎN ROMÂNIA”, regia Dragoș Huluba, Teatrul Național „I.L.Caragiale” București
Piața Ovidiu, ora 21.00
„BOCITOARELE VESELE”, după William Shakespeare, dramatizare și regie artistică Alexandru Vasilache, Teatrul „Mihai Eminescu” Botoșani
MIERCURI, 26 IUNIE
Sala Teatrului de Stat Constanța (Bd.Ferdinand 11), ora 19.00
„A DOUĂSPREZECEA NOAPTE”, de Shakespeare, regia Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis București
Sala TNOB „Oleg Danovski” (Strada Mircea cel Bătrân nr. 97), ora 19.00
„AȘTEPTÂNDU-L PE GODOT”, de Samuel Beckett, regia Silviu Purcărete, Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
Piața Ovidiu, ora 21.30
„COCOȘATUL DE LA NOTRE-DAME”, după Victor Hugo, regia Daniela Vitcu, Facultatea de Arte a Universității „Ovidius“ din Constanța
JOI, 27 IUNIE
Sala Teatrului de Stat Constanța (Bd.Ferdinand 11), ora 19.00
„SALBA DRACULUI”, după Vasile Alecsandri, regia Alexandru Dabija, Teatrul „Fani Tardini” Galați
Sala TNOB „Oleg Danovski” (Strada Mircea cel Bătrân nr. 97), ora 19.00
„NAVIGATORUL”, de Conor McPherson, regia Cristian Juncu , Teatrul Național Târgu-Mureș
VINERI, 28 IUNIE
Sala Teatrului de copii și tineret „Căluțul de mare” (Str.Aristide Karatzali Nr.16), ora 11.00
„AMINTIRI DIN COPILĂRIE” după Ion Creangă, regia Nicolae Poghirc, Teatrul „Jean Bart” Tulcea – spectacol pentru copii
Sala Teatrului de copii și tineret „Căluțul de mare” (Str.Aristide Karatzali Nr.16), ora 19.00
„AMERICAN BUFFALO” de David Mamet, regia Vlad Cristache, Teatrul „Jean Bart” Tulcea
Sala Teatrului de Stat Constanța (Bd.Ferdinand 11), ora 19.00
„ESCU”, de Tudor Mușatescu, regia Claudiu Goga, Teatrul „Regina Maria” Oradea
Muzeul de Artă Constanța (Bd. Tomis nr. 82-84) ora 17.30
„DOMNULE ȘI FRATE EMINESCU”, recital de Constantin Chiriac
SÂMBĂTĂ, 29 IUNIE
Sala Teatrului de copii și tineret „Căluțul de mare” (Str.Aristide Karatzali Nr.16), ora 19.00
„AMERICAN BUFFALO” de David Mamet, regia Vlad Cristache, Teatrul „Jean Bart” Tulcea
Sala Teatrului de Stat Constanța (Bd.Ferdinand 11), ora 19.00
„LECȚIA”, de Eugen Ionescu, regia Radu Iacoban, Teatrul Mic, București
Sala TNOB „Oleg Danovski” (Strada Mircea cel Bătrân nr. 97), ora 19.00
„EXPERIMENTUL P”, după Radu Dragomirescu, scenariul și regia Alexander Hausvater, Teatrul Alexandru Davila, Pitești
DUMINICĂ, 30 IUNIE
Sala Teatrului de Stat Constanța (Bd.Ferdinand 11), ora 19.00
„BILLY ȘCHIOPUL” de Martin McDonagh, regia Vlad Massaci, Teatrul de Stat Constanța.
Sala TNOB „Oleg Danovski” (Strada Mircea cel Bătrân nr. 97), ora 19.00
„ITINERARII. ÎNTR-O ZI, LUMEA SE VA SCHIMBA”, de Yann Verburgh, regia Eugen Jebeleanu, coproducție teatrală internațională ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti și Compagnie des Ogres.
Mngalia News, Luni, 17 iunie 2019. (sursa: radioconstanta.ro).