REZULTATELE CAMPIONATULUI NATIONAL de KUNG-FU de la MANGALIA – FOTO

0
1009

PROBELE „TUISHOU”, „ERJIE-GUN FIGHT”, „TAOLU TRADITIONAL”, „TAICHI TRADITIONAL”, „DUO SINCRON” SI „DUO FIGHT CU ARME”, MANGALIA, 21.06.2014

Sâmbătă, 21.06.2014, la Centrul Sportiv „Callatis” din Mangalia s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Kung-Fu, la probele de „Taolu Traditional” (lupta imaginara), „Taichi Traditional”, „Tuishou” (mâini lipicioase), „Duo Sincron” (exercitii executate simultan de 2 sportivi din aceeasi echipa), „Duo fight cu arme” (lupta traditionala cu arme) şi proba de luptă sportivă „Erjie-Gun Fight” (bastonul chinez cu două segmente), individual, pentru copii, cadeţi, juniori, seniori si veterani.

La campionat au participat 74 de sportivi din 10 cluburi sportive de la Federaţia Română de Arte Marţiale de Contact.

Rezultatele sportivilor din judeţul Constanta sunt următoarele:

1.TUISHOU INDIVIDUAL

Publicitate https://www.mangalianews.ro/

                                                    MASCULIN

SENIORI 18-34 ANI, OPEN KG

1.NEAGU ALEXANDRU                         C.S.U. NEPTUN CONSTANTA

2.NAIDIN ANDREI EUGEN                     C.S.U. NEPTUN CONSTANTA

TINERET 16-20 ANI, OPEN KG

1.NAIDIN ANDREI EUGEN                     C.S.U. NEPTUN CONSTANTA

2.BALAN ANDREI                                             C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

3.SANDU MARIUS                                C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA      

3.CHISEAUA MIHAITA                           C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA      

JUNIORI 16-17 ANI, OPEN KG

1.SAVIOLI LEONARDO                          C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.SANDU MARIUS                                C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA      

3.CHISEAUA MIHAITA                           C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA      

                                    COPII 1, 12-13 ANI

-45 KG

1.GHEMENT ALEXANDRU                    C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA       

2.STOICESCU EUGEN                          C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA      

3.BECHERU ARMAND SORIN               C.S. WUSHU MAXX MANGALIA              

-65 KG

1.BOCAI TUDOR                                   C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA                   

2.PADURARU CRISTIAN                        C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA      

3.MAXIM MARIUS                                 C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA      

3.IUSEIN ONUR                                     C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA      

+ 65 KG

1.STEFAN MARDARIE IULIAN               C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.STANOIU EMANUEL STEFAN           C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA      

3.DUMITRU VALENTIN ANDREI           C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA     

COPII 2, 10-11 ANI, OPEN KG

1.OLTEAN ROMU ANDREI                     C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA           

3.MANGALAGIU DANIEL                       C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA

COPII 3, 8-9 ANI               

-25 KG

1.SAFTA CRISTIAN CONSTANTIN          C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA    

2.APETRE MARCO GABRIEL                C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.OZUN ANTONIO                                 C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA

3.PANAIT ANDREI                                 C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA

-35 KG

1.BITACHE MATEI                                 C.S. WUSHU MAXX MANGALIA

3.STOICA MIHAI ALEXANDRU               C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA    

3.CERCEL CATALIN CONSTANTIN       C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA    

– 40 KG

1.SAVIOLI GIOVANI                               C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA      

2.GORDIN ALEXANDRU                        C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA

3.MARIUTA MARIUS                              C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA      

+ 40 KG

1.BOCAI VLAD                                      C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA             

2.CHARCOVSCHI PAUL                       C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.DUMITRU VASILE ALEXANDRU         C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA             

COPII 3, 6-7 ANI               

1.STANOIU MIHNEA                              C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

2.GOJAREA STEFAN RARES                C.S. WUSHU MAXX MANGALIA

3.BRASOVEANU ANDREI                     C.S. WUSHU MAXX MANGALIA

3.OPREA ROBERT CRISTIAN                C.S. WUSHU MAXX MANGALIA    

FEMININ

SENIOARE, 18-34 ANI, OPEN KG

1.BOER ANCA VASILICA                       C.S.U. NEPTUN CONSTANTA       

3.PĂDURARU ROXANA TATIANA        C.S.U. NEPTUN CONSTANTA       

                                    COPII 1, 12-13 ANI, OPEN KG

1.SOARE ANDREEA CATALINA           C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA      

3.BOTEZ ANCA                                     C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA        

COPII 3, 8-9 ANI, OPEN KG               

1.ENCICA ELISA                                   C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA

3.SUNDRI VICTORIA                             C.S.U. NEPTUN CONSTANTA

3.DANILA DANIELA MIHAELA               C.S.U. NEPTUN CONSTANTA

COPII 4, 6-7 ANI, OPEN KG

1.GHEMENT ILINCA                              C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

2.CAM MARIA DIANA                            C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

3.PANAIT VALENTINA                           C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA            

3.BASARABEANU RUXANDRA             C.S. WUSHU MAXX MANGALIA      

 

2.ERJIE-GUN FIGHT INDIVIDUAL

                                                    MASCULIN

                                    SENIORI 18-34 ANI, OPEN KG

1.NEAGU ALEXANDRU                         C.S.U. NEPTUN CONSTANTA

2.BALAN ANDREI                                 C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

TINERET 16-20 ANI, OPEN KG

1.SANDU MARIUS                                C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA      

2.CHISEAUA MIHAITA                           C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA      

3.NAIDIN ANDREI EUGEN                     C.S.U. NEPTUN CONSTANTA

JUNIORI 16-17 ANI, OPEN KG

1.SAVIOLI LEONARDO                          C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.SANDU ROBERT                                C.S. COMUNAL MIHAIL KOGALNICEANU     

                                    COPII 1, 12-13 ANI

-45 KG

1.GHEMENT ALEXANDRU                    C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA       

2.STOICESCU EUGEN                          C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA      

3.MANGALAGIU DANIEL                       C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA

-65 KG

1.BOCAI TUDOR                                   C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA                   

2.IUSEIN ONUR                                     C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA      

3.PADURARU CRISTIAN                        C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA      

3.MAXIM MARIUS                                 C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA                  

+ 65 KG

1.STEFAN MARDARIE IULIAN               C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

2.MATEI ANDREI VALENTIN                  C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA                   

3.DUMITRU VALENTIN ANDREI           C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA     

3.STANOIU EMANUEL STEFAN           C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA        

COPII 2, 10-11 ANI, OPEN KG

1.OLTEAN ROMU ANDREI                     C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA           

2.ALEXANDRU COSMIN                        C.S. COMUNAL MIHAIL KOGALNICEANU     

COPII 3, 8-9 ANI               

-35 KG

1.SNACOV LAURENTIU             C.S. COMUNAL MIHAIL KOGALNICEANU     

2.DECUSARA ALEXANDRU                  C.S. COMUNAL MIHAIL KOGALNICEANU     

3.BITACHE MATEI                                 C.S. WUSHU MAXX MANGALIA

– 40 KG

1.SAVIOLI GIOVANI                               C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA      

2.MARIUTA MARIUS                              C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA      

3.GORDIN ALEXANDRU                        C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA

+ 40 KG

1.BOCAI VLAD                                      C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA             

2.CHARCOVSCHI PAUL                       C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.DUMITRU VASILE ALEXANDRU         C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA             

COPII 3, 6-7 ANI               

1.STANOIU MIHNEA                              C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

2.GOJAREA STEFAN RARES                C.S. WUSHU MAXX MANGALIA

3.BRASOVEANU ANDREI                     C.S. WUSHU MAXX MANGALIA

3.OPREA ROBERT CRISTIAN                C.S. WUSHU MAXX MANGALIA    

COPII 3, 8-9 ANI               

– 30 KG

1.MOLDOVEANU ALIN                           C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA

2.PANAIT ANDREI                                 C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA

3.APETRE MARCO GABRIEL                C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.OZUN ANTONIO                                 C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA

FEMININ

SENIOARE, 18-34 ANI, OPEN KG

1.DECUSARA SIMONA                         C.S. COMUNAL MIHAIL KOGALNICEANU          

2.BOER ANCA VASILICA                       C.S.U. NEPTUN CONSTANTA       

3.PĂDURARU ROXANA TATIANA        C.S.U. NEPTUN CONSTANTA       

                                    COPII 1, 12-13 ANI, OPEN KG

1.ROSANEANU BEATRICE                    C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

3.BALANICA DOINITA                            C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA            

3.BOTEZ ANCA                                     C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA            

COPII 3, 8-9 ANI, OPEN KG               

1.GHEONDEA DENISA                         C.S. COMUNAL MIHAIL KOGALNICEANU     

2.ENCICA ELISA                                   C.S.A. AXIOPOLIS CERNAVODA

 

3.„TAOLU TRADIŢIONAL” INDIVIDUAL

                                    FEMININ

 12-13 ANI

1.ROSANEANU BEATRICE                    C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

2.POVARĂ IOANAROBERTA                 C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

3.SOARE ANDREEA CATALINA            C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

SENIOARE 18-34 ANI

1.OCOLISAN MIHAELA LAURA              C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

2.LEPADATU FLORINA                         C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

                                                MASCULIN

            -9 ANI

1.IORDACHE IUSTIN                             C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

2.CERCEL CATALIN                              C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

3.APETRE MARCO GABRIEL                C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.STOICA MIHAI ALEXANDRU               C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

            -12 ANI

1.OLTEAN ROMU ANDREI                     C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

2.SAVIOLI GIOVANI                               C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.BOCAI VLAD                                      C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

3.LEPADATU ANDREI VLADUT             C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

            -15 ANI

1.BOCAI TUDOR                                   C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

2.SAVIOLI LEONARDO                          C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.LABES COSMIN IULIAN                      C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.MATEI ANDREI VALENTIN                  C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

 

4.TAICHI TRADIŢIONAL INDIVIDUAL

            12-13 ANI

1.ROSANEANU BEATRICE                    C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

2.POVARĂ IOANAROBERTA                 C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

SENIOARE 18-34 ANI

1.OCOLISAN MIHAELA LAURA              C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

2.LEPADATU FLORINA                         C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

3.CAM IULIANA                         C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

3.PADURARU TATIANA             C.S.U. NEPTUN CONSTANTA

                                                MASCULIN

            -12 ANI

1.OLTEAN ROMU ANDREI                     C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

2.SAVIOLI GIOVANI                               C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.BOCAI VLAD                                      C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

3.SAFTA CRISTIAN CONSTANTIN          C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

            -15 ANI

1.BOCAI TUDOR                                   C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

2.SAVIOLI LEONARDO                          C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.LABES COSMIN IULIAN                      C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.MATEI ANDREI VALENTIN                  C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

            VETERANI (OLD-BOYS)

1.IORDANOAIA FLORIN             C.S.U. NEPTUN CONSTANTA

2.SAVIOLI ADRIANO                             C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.GHEMENT EDUARD                          C.S. WUSHU MAXX MANGALIA

3.CAM GABRIEL                                   C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

 

5.DUO SINCRON OPEN MASCULIN

1.SAVIOLI LEONARDO, MATEI ANDREI VALENTIN                    C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

2.OLTEAN ROMU ANDREI, LEPADATU ANDREI VLADUT          C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

3.BOCAI TUDOR, LABES COSMIN IULIAN                                  C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

 

6.DUO FIGHT CU ARME OPEN MIXT

1.DECUSARA SIMONA, SANDU ROBERT                                  C.S. COMUNAL MIHAIL KOGALNICEANU     

2.SNACOV LAURENTIU, DECUSARA ALEXANDRU                    C.S. COMUNAL MIHAIL KOGALNICEANU     

3.GHEONDEA DENISA, GHEONDEA SERGIU                           C.S. COMUNAL MIHAIL KOGALNICEANU.

Probele acestui campionat au fost disputate si au stimulat sportivii si-au dorit foarte mult victoria. Unii sportivi au participat la 2-3-4 si chiar la 5 probe diferite, aceasta însemnînd eforturi deosebite din partea lor, dar şi din partea arbitrilor de a conduce probe diferite în aceeaşi zi. Sportivii campioni vor fi selectionati la lotul national, dupa care vor participa la stagii si cantonamente de pregatire specială.

     Noutaţile acestui campionat au fost proba de „Duo fight cu arme” si concursul de „Taichi Traditional” la veterani. Duo fight cu arme reprezintă o probă sportivă unde 2 sportivi din aceeasi echipa, de acelasi sex sau mixt, simulează o luptă reală cu arme tradiţionale chineze. La această probă cîştigă echipa care dovedeşte măiestrie în mînuirea armelor, spirit de luptă şi chiar folosesc puţină coregrafie orientală.

     Concursul la veterani reprezintă o dorinţă mai veche a conducerii Asociaţiei Române de Kung-Fu, de a aduce adulţii la sală la antrenamente şi chiar ca aceştia să participe la concursuri. Astfel că proiectul „Kung-Fu pentru adulţi” iniţiat de cîteva luni de zile, dovedeşte că este viabil şi chiar dacă numărul de „veterani” prezenti la concurs a fost redus, totuşi este un început pe care sperăm să-l ducem mai departe, chiar şi prin exemplul personal al membrilor conducerii Kung-Fu-ului.

PRESEDINTE C.S. MAREA NEAGRA,

FLORIN IORDĂNOAIA.

https://www.facebook.com/clubulsportiv.mareaneagra



piese-auto-mangalia.ro



Leave a Reply