Super Rally Show, pe circuitul stradal din Mangalia! Jerome France, din nou cel mai rapid (GALERIE FOTO)

0
713

farmec.ro
carturesti.ro%20
Show pe circuitul stradal din zona Portului Turistic Mangalia și în ediția 2023 a Trofeului Mangalia, prima rundă din ediția curentă a Campionatului Național de Super Rally Powered By Superbet.
Cea mai spectaculoasă competiție motorsport din județul Constanţa a aliniat la start 20 de piloți, atât din România, cât și de peste hotare, din diferite discipline motorsport.
Campionul ultimilor doi ani, francezul Jerome France, cu Nova Proto NP03, a fost cel mai rapid și de această dată, el ocupând locul întâi la clasa 1 și în clasamentul Open.
Pilotul din Mangalia Emil Ghinea, multiplu campion național la viteză în coastă, a câștigat întrecerea clasei GT, în care a concurat pe un bolid Renault Clio V6.
Câștigătorii:
Clasa 1: Jerome France (Nova Proto NP03),
Clasa 2: Adrian Teslovan (Ford Fiesta R5),
Clasa 2A: Claudiu Motoc (Peugeot 208 R2),
Clasa 2B: Adrian Teslovan (Ford Fiesta R5).
Clasa GT: Emil Ghinea (Renault Clio V6),
Echipe: Hospice Casa Speranței by Real Racing: Jerome France (Nova Proto NP03) și Didier Balcaen (Formula Renault).
Podium Open:
1. Jerome France (Nova Proto NP03),
2. Bogdan Duma (Radical SR3 RSX),
3. Costel Cășuneanu (Wolf GB08).
Proiectul a fost cofinanțat de Primăria Municipiului Mangalia și organizat de ACS AMC Racing – AMC Curse, sub egida Federației Române de Automobilism Sportiv, cu sprijinul mai multor sponsori. (autor: Marian Bocai, ziuaconstanta.ro).

„Super, Super, SUPER RALLY MANGALIA!” (foto: Mihai Stana):