Pugilistele Narcis Sali şi Ionela Cotună au obţinut Medaliile de Argint şi de Bronz, la Campionatul Naţional de box feminin

0
1241

Recent, s-a încheiat Campionatul Naţional de box feminin, pugilistele din Mangalia, reuşind să obţină noi victorii. Evenimentul s-a desfăşurat pe plaja dintre Saturn şi Venus la toate cele trei categorii: juniori, tineret şi seniori, competiţie care a adunat la start sute de sportive din toată ţara. Dintre cele peste 150 de sportive participante la competiţie, Sali Narcis şi Cotună Ionela s-au remarcat din nou, obţinând medaliile de argint şi bronz. Sali Narcis a devenit vicecampioană naţională la juniori, la categoria 75 de Kg, în timp ce Cotună Ionela a obţinut locul al III-lea, la categoria 63 de Kg. Antrenate de Gheorghe Sbenghea şi Barbu Alex Florescu, sportivele Mangaliei au demonstrat, încă odată, că boxul feminin din Mangalia nu pierde în faţa celorlalte discipline sportive. Legitimate la Cluburile de box “Alutus Litoral” Mangalia, respectiv “Litoral” Mangalia, preşedinţi fiind Membulat Rişat şi Condruţ Ion, sportivele noastre au obţinut şi alte performanţe în calendarul competiţional 2017. Este vorba de medalia de aur a sportivei Sali Narcis, la Cupa României şi medalia de bronz a Ionelei Cotună la aceeaşi competiţie. (Comunicat primit de la Biroul de presa al Primariei Mangalia).