Programul complet al sportivilor români care ne reprezintă la Jocurile Olimpice de la Rio 2016

0
301

rio2016

La Olimpiada de la Rio de Janeiro, România va participa la 15 discipline, iar cele mai numeroase loturi sunt cele de la atletism, cu 24 de concurenți și canotaj – 18 sportivi.

Ziua 1 – 6 August:

Simona Gherman, Ana Maria Brânză şi Simona Pop își vor începe parcursul în turneul individual, începând cu ora 15:00, ora României, 30 de minute mai târziu este programat concursul individual feminin de tenis de masă, la care vor evolua Daniela Dodean Monteiro şi Elisabeta Samara. Tot de la ora 15:30 este programată şi proba de ciclism pe șosea, cu Sergey Tvetcov printre protagonişti. Conform programului anunțat de COSR, în prima zi vor mai evolua la tenis de masă, la concursul individual masculin, Adrian Crișan și Ovidiu Ionescu.

De la ora 16:00, judoka Monica Ungureanu, la categoria 48 kg, canotorii George Palamariu şi Cristi Pîrghie, la două rame fără cârmaci, dar şi gimnaștii Marian Drăgulescu și Andrei Vasile Muntean, la individual compus, vor debuta în concursul de la Rio.

În turneul de tenis feminin, la simplu, sunt prezente în prima zi Irina Begu și Monica Niculescu, iar la dublu, România va avea două perechi: Horia Tecău şi Florin Mergea, la masculin şi Raluca Olaru şi Andreea Mitu, la fete. La ora 22:00, spadasinele Simona Gherman, Ana Maria Brânză şi Simona Pop vor intra din nou în concurs, în fazele de semifinale şi finală.

Publicitate https://www.mangalianews.ro/

Prima zi se încheie cu meciul de handbal România – Angola. Fetele selecţionerului Tomas Ryde vor întâlni, de la ora 1:50, ora României, reprezentativa Angolei, în primul meci din grupa A. România are o grupă de foc la Jocurile Olimpice de la Rio cu Angola, Spania, Brazilia, Muntenegru şi Norvegia.

Ziua 2 – 7 August:

Tenis de masă Dodean Monteiro Daniela simplu 7 august, 9:00 tur 2 Rio Pavilion 3.

Tenis de masă Samara Elizabeta simplu 7 august 9:00 tur 2 Rio Pavilion 3.

Canotaj Pirghie Cristi, Palamariu George 2- 7 august 9:30 recalificări Stadionul Lagoa, Copacabana. Gimnastică artistică Cătălina Ponor individual compus 7 august 9:45 calificări Rio Olimpic Arena, Barra

Judo Andreea Chiţu 52kg 7 august 10:00 calificări Carioca Arena 2, Barra.

Tenis de masă Crisan Adrian simplu 7 august, 10:00 tur 2 Rio Pavilion 3.

Tenis de masă Ionescu Ovidiu simplu 7 august, 10:00 tur 2 Rio Pavilion 3. Canotaj Oprea Laura, Tarlea Lavinia 2-7 august, 10:10 calificări Stadionul Lagoa, Copacabana

Canotaj Lehaci Ionela, Beleaga Geanina 2x c.u 7 august, 10:40 calificări Stadionul Lagoa, Copacabana.

Tenis feminin şi masculin simplu şi dublu 7 august 11:00 tur 1 Olimpic Tennis Center, Barra cf. tragerii la sorţi.

Canotaj Adam Constantin, Cozmiuc Marius, Gontaru Toader, Aicoboae Vlad 4- 7 august, 12:00 calificări Stadionul Lagoa, Copacabana. Înot Glinta Robert 100 m spate 7 august 14:14 serii Stadionul Olimpic Aquatics, Barra.

Înot Coste Alin, Macovei Daniel, Radu Marius, Trandafir Norbert 4x100m liber 7 august 15:06 serii Stadionul Olimpic Aquatics, Barra.

Judo Chitu Andreea 52kg 7 august 15:30 recalificări şi finale Carioca Arena 2, Barra.

Tenis de masă Dodean Monteiro Daniela simplu 7 august 18:00 tur 3 Rio Pavilion 3.Tenis de masă Samara Elizabeta simplu 7 august 18:00 tur 3 Rio Pavilion 3.

Tenis de masă Crisan Adrian simplu 7 august 20:00 tur 3 Rio Pavilion 3.

Tenis de masă Ionescu Ovidiu simplu 7 august 20:00 tur 3 Rio Pavilion 3.

Înot Glinta Robert 100m spate 7 august 23:06 semifinală Stadionul Olimpic Aquatics, Barra.

Înot Coste Alin, Macovei Daniel, Radu Marius, Trandafir Norbert 4x100m liber 7 august, 23:42 finală Stadionul Olimpic Aquatics, Barra

Ziua 3 – 8 August:

Tir sportiv Moldoveanu Alin pusca 10m a.c. 8 august 9:00 calificări Olimpic Shooting Center. Canotaj Oprea Laura, Tarlea Lavinia 2- 8 august 9:10 recalificări Stadionul Lagoa, Copacabana. Canotaj Lehaci Ionela, Beleaga Geanina 2x c.u 8 august 9:20 recalificări Stadionul Lagoa, Copacabana. Judo Caprioriu Corina 57kg 8 august 10:00 calificări Carioca Arena 2, Barra

Canotaj Adam Constantin, Cozmiuc Marius, Gontaru Toader, Aicoboae Vlad 4- 8 august 10:20 recalificări Stadionul Lagoa, Copacabana. Canotaj Boghian Andreea, Cogianu Roxana, Bogus Adelina, Strungaru Ioana, Oprea Laura, Popa Iuliana, Petrila Mihaela, Beres Madalina, Druncea Daniela 8+ 8 august 10:30 calificări Stadionul Lagoa, Copacabana. Tenis Begu Irina simplu 8 august 10:45 tur 2 Olimpic Tennis Center, Barra. Tenis Monica Niculescu simplu 8 august 10:45 tur 2 Olimpic Tennis Center, Barra

Tenis Horia Tecau, Mergea Florin dublu 8 august 10:45 tur 2 Olimpic Tennis Center, Barra.Tenis Irina Begu, Monica Niculescu dublu 8 august 10:45 tur 2 Olimpic Tennis Center, Barra. Tenis Olaru Raluca, Mitu Andreea dublu 8 august 10:45 tur 2 Olimpic Tennis Center, Barra

Tir sportiv Moldoveanu Alin pusca 10m a.c. 8 august 12:00 finală Olimpic Shooting Center. Judo Caprioriu Corina 57kg 8 august 15:30 recalificări şi finale Carioca Arena 2, Barra. Tenis de masă Dodean Monteiro Daniela simplu 8 august 16:00 tur 4 Rio Pavilion 3. Tenis de masă Samara Elizabeta simplu 8 august 16:00 tur 4 Rio Pavilion 3. Handbal România ora  16:40 Brazilia – România Future Arena, Barra de Tijuca.

Tenis de masă Crisan Adrian simplu 8 august 17:00 tur 4 Rio Pavilion 3. Tenis de masă Ionescu Ovidiu simplu 8 august 17:00 tur 4 Rio Pavilion 3. Înot Glinta Robert 100m spate 8 august 22:30 finală Stadionul Olimpic Aquatics, Barra

Ziua 4 – 9 August:

Continuarea, AICI.



piese-auto-mangalia.ro



Leave a Reply