Să cunoaştem şi să recunoaştem valorile. 71 de elevi din Constanţa, olimpici naţionali. Iată cine sunt!

0
238

olimpiada_-_medalii (Small)

Constanţa are cu ce se mândri. În acest an, elevii constănţeni au înregistrat rezultate deosebite la Olimpiada Naţională 2016. Potrivit rezultatelor publicate de Ministerul Educaţiei, 71 de elevi din Constanţa au reuşit să obţină un loc de frunte în clasamentul olimpiadelor. Studiind mai mult decât le cere şcoala alături de profesorii lor, zi de zi, aceştia au reuşit să aducă acasă şase premii de gradul I, opt premii de gradul II, 12 premii de gradul III şi 44 de menţiuni, obţinute de elevii constănţeni la Olimpiada Naţională 2016.

Cotidianul ZIUA de Constanţa vă prezintă lista elevilor erudiţi din Constanţa care au reuşit să obţină locuri fruntaşe la Olimpiada Naţională 2016.

Olimpicii la disciplinele din aria curriculară Limbă şi comunicare sunt:

Anca Nechita, Școala Gimnazială „Constantin Brâncuşi“, Olimpiada de Limbă şi Literatură Română – nivel gimnazial/R, Menţiune, clasa a VIII-a.
Maria C. Popescu, Liceul Teoretic „Calatis“ Mangalia, Olimpiada de Limbă şi Literatură Română – nivel liceal, Menţiune, clasa a X-a.

(…) 

Elevii care s-au clasat pe primele poziţii la disciplinele din aria curriculară Tehnologii sunt:

Cristian Ciucea, Colegiul Agricol Poarta Albă, Olimpiada la disciplinele din aria curriculară „Tehnologii“, Agricultură, Cultura Plantelor, Menţiune, clasa a XI-a;
Maria Mihaela Cristescu, Școala Gimnazială nr. 1, Mangalia, Olimpiada la disciplinele din aria curriculară „Tehnologii“, Educaţie Tehnologică, Menţiune, clasa a V-a;
Gabriel Lazăr, Colegiul Tehnic de Marină „Al. I. Cuza“, Olimpiada la disciplinele din aria curriculară „Tehnologii“, Profil Tehnic, Domeniul Electric, Electrotehnic, Premiul II, clasa a XI-a;
Gabriel Dumitraşcu, Liceul Tehnologic de Electrotehnică şi Telecomunicaţii, Olimpiada la disciplinele din aria curriculară „Tehnologii“, Profil Tehnic, Domeniul Electronică, Automatizări, Menţiune, clasa a XII-a;
Vasilica Topciu, Liceul Tehnologic Topraisar, Olimpiada la disciplinele din aria curriculară „Tehnologii“, Protecţia Mediului, Premiul III, clasa a XII-a;
Ramona Defta, Liceul Tehnologic „Virgil Madgearu“, Olimpiada la disciplinele din Aria Curriculară „Tehnologii“, Profil Servicii, Domeniul Turism şi Alimentaţie, Menţiune, clasa a XI-a;
Daniel-Ștefan Boni, Școala Gimanzială „Spectrum“, Olimpiada de Informatică, Gimnaziu, Menţiune, clasa a VII-a;
Andress Casapu, Liceul Teoretic Internaţional de Informatică, Olimpiada de Informatică, Menţiune, clasa a X-a;
Anca-Ștefania Ilicea, Liceul Teoretic „Callatis“ Mangalia, Olimpiada de Tehnologia Informaţiei, Menţiune, clasa a X-a;
Alexandru Cornel Chirea, Liceul Teoretic „Ovidius“, Olimpiada de Tehnologia Informaţiei, Premiul I, clasa a XI-a.

Publicitate https://www.mangalianews.ro/

Vă invităm să citiți articolul integral în ziuaconstanta.ro, 30.07.2016.


Follow us: @MangaliaNews, on Twitter and MangaliaNews PunctRo, to Facebook





Piese auto și accesorii pentru toate tipurile de autoturisme, în Mangalia, lângă Casa Tineretului:
piese-auto-mangalia.ro



Locuri de munca in Mangalia:
Jobs by neuvoo.ro



piese-auto-mangalia.ro



Leave a Reply