SIMONA HALEP s-a calificat ÎN FINALĂ la CINCINNATI și o va întâlni pe SERENA WILLIAMS

0
787

farmec.ro
carturesti.ro%20

simonahalep

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA și cap de serie numărul 3, a învins-o, cu scorul de 6-1, 6-2, pe sportiva sârbă Jelena Jankovici, locul 25 WTA. Astfel, ea s-a calificat în finala turneului de la Cincinnati, fază în care va evolua împotriva americancei Serena Williams, locul 1 WTA. Halep s-a impus fără probleme într-o oră și opt minute și, în urma acestui rezultat, ea va urca, începând de mâine, pe locul 2 WTA.

Acest loc 2 în clasamentul WTA de săptămâna viitoare este important la stabilirea capilor de serie pentru ultimul Grand Slam al anului, US Open, competiție care va începe la 31 august. A doua favorită va avea certitudinea că nu o va întâlni înaintea finalei pe americanca Serena Williams.

Până atunci, Halep va juca, în această seară, de la ora 22.00, la Cincinnati, împotriva numărului 1 mondial, care a învins-o, în semifinale, cu scorul de 6-4, 6-3, pe ucraineanca Elina Svitolina, locul 20 WTA și cap de serie numărul 14.