Finală! Simona Halep va juca împotriva Mariei Șarapova pentru titlul de la Roland Garros

0
722

Românca în vârstă de doar 22 de ani a făcut din nou un meci perfect la Paris, trecând în două seturi de nemțoaica Andrea Petkovic, scor 6-2, 7-6 (4).

Doar 28 de minute i-au trebuit Simonei, care nu a pierdut încă niciun set în turneul de Grand Slam de la Roland Garros, acolo unde, până în acest an, nu trecuse vreodată de turul doi, să își adjudece prima manșă, cu scorul de 6-2.

Loviturile extrem de bine gândite și de precise ale constănțencei au pus-o în mare încurcătură pe jucătoarea germană, care era cotată cu a 28-a șansă la victoria finală. Petkovic, victima a numeroase accidentări în ultima vreme, a fost complet depășită  de stilul aproape ireproșabil a Simonei, care a arătat că are o armă importantă în al doilea serviciu.