România a câștigat trei medalii de aur la Cupa Mondială de gimnastică aerobică!

0
837

Dacă la gimnastică artistică, echipa feminină a României a cucerit de curând titlul european, la Cupa Mondială de gimnastică aerobică, sportivii tricolori au dominat trei discipline foarte importante în acest sezon.

Odată cu disputarea ultimei etape a Cupei Mondiale de gimnastică aerobică, la Ponta Delgada (Portugalia), s-au stabilit și clasamentele finale ale competiției.

Oana Corina Constantin a ocupat primul loc la individual feminin, cu 60 puncte, urmată de franțuzoaica Amelie Joly (58) și austriaca Lubov Gazov (50). O altă româncă – Bianca Becze – s-a clasat pe locul 5, cu 45 puncte.

România a dominat și probele de perechi mixte, unde Maris Petrușe și Bianca Becze au ocupat primul loc, în fața reprezentanților Rusiei și Vietnamului, dar și la trio feminin, unde Anca Surdu, Andreea Bogati și Corina Constantin au spulberat concurența din Franța și Vietnam.