Argint şi bronz pentru sportivele CS Mangalia

0
890

Sportivii legitimati la Clubul Sportiv Mangalia au participat în perioada 26-28 iulie 2013, la finalele Campionatului Naţional, lupte libere, seniori, desfăşurate în Sala Sporturilor Concordia, din localitatea Chiajna.

Rezultatele au fost unele deosebite, majoritatea luptătorilor din Mangalia, fiind încă la vârsta junioratului.

Astfel, Denisa Macovei a obţinut medalia de argint – categoria 72 kg, Popa Nicoleta, bronz – categoria 48 kg, Tudor Simona, bronz – categoria 55 kg. Răzvan Roman – categoria 74 kg şi Trucmel Cornel – categoria 120 kg nu au obţinut medalii, dar punctele aduse de ei în clasamentul general au contribuit la obţinerea medaliei de argint, la nivel de cluburi.

Putem considera un real succes această participare a luptătorilor Clubului Sportiv Mangalia în aceste finale, ţinând cont ca doar Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti, care a obţinut medalia de aur pe echipe (a acumulat mai multe puncte în clasamentul final pe echipe).

Felicităm pe această cale, antrenorul (prof. Marian Oancea), preşedintele clubului (prof. Ionel Luca), precum şi conducerea Liceului Tehnologic Ion Banescu (dir. Mihalache Corina) pentru condiţiile de pregătire asigurate sportivilor.

Comunicat de presa – Primaria Mangalia, Miercuri, 31.07.2013.